Najčešće greške u dizajnu za štampu – i kako ih lako izbeći
Bez obzira na to koliko je vaš dizajn savršen, greške u štampi se ponekad jednostavno dogode. Da li vam se nekada desilo da odštampate flajer, vizit kartu ili brošuru, a krajnji rezultat izgleda potpuno drugačije od onog na ekranu? Frustrirajuće, zar ne?
Dobra vest je da se većina grešaka u pripremi za štampu može lako izbeći ako znate na šta treba obratiti pažnju. U nastavku su najčešće greške u dizajnu za štampu i saveti kako da ih sprečite:
1. Nedostatak prepusta, tkz. “bleed”-a (dodatnog prostora za sečenje)
Mašine za sečenje papira nisu uvek savršeno precizne – pomeranje za 1-2 mm može ostaviti tanku belu liniju oko dizajna.
Kako da izbegnete ovu grešku:
Dodajte “bleed” od najmanje 2 ili 3 mm sa svih strana dokumenta. To znači da pozadina i slike treba da se protežu van finalne dimenzije dokumenta. Na taj način se eliminiše mogućnost bele ivice nakon sečenja.
2. Ignorisanje sigurnih margina
Ako postavite tekst ili važne elemente previše blizu ivice, postoji rizik da budu odsečeni tokom štampe.
Rešenje:
Ostavite sigurnu zonu (margine) od najmanje 5 mm unutar ivica dokumenta. Za kataloge, časopise i brošure, ostavite dodatni prostor u zoni poveza (spine).
3. Nepravilne ivice i okviri
Okviri izgledaju lepo na ekranu, ali mašina za sečenje ne seče savršeno precizno, može doći do pomeranja i neujednačenih ivica.
Kako da to sprečite:
Izbegavajte upotrebu okvira :) Iako se trudimo da sve bude savršeno precizno, nekad dolazi do pomeranja od 1mm.
4.
Korišćenje RGB umesto CMYK boja
Dizajni napravljeni u RGB režimu izgledaju dobro na ekranu, ali boje mogu biti potpuno drugačije kada se odštampaju.
Rešenje:
Prilikom pripreme fajla za štampu, postavite režim boja na CMYK. RGB je isključivo za digitalne ekrane, dok je CMYK standard za štampu.
5.
Niska rezolucija slika
Zamagljeni ili pikselizovani elementi su rezultat korišćenja slika niske rezolucije.
Kako da izbegnete:
Koristite slike i grafike sa rezolucijom od najmanje 300 dpi za štampu manjeg formata (vizit karte, flajeri, brošure). Za veće formate (posteri, baneri) može se koristiti i 150 dpi, ali ne niže od toga.
6. Prekomerna pokrivenost mastilom (ink coverage)
Previše boje na papiru može dovesti do zgužvanog, razmazanog ili vlažnog otiska.
Rešenje:
Koristite preflight alatke za proveru procenta pokrivenosti bojom. Idealno je da ukupna pokrivenost (CMYK) ne prelazi 300%. Ako je veća, prilagodite dizajn ili koristite softver za smanjenje pokrivenosti.
7. Sitna slova i tanka tipografija
Vrlo mala slova mogu postati nečitka ili potpuno nestati tokom štampe.
Saveti:
Nemojte koristiti font manji od 6pt, naročito kod tankih fontova. Ako koristite tanke linije, povećajte veličinu teksta radi bolje čitljivosti.
8. Nedostajući fontovi
Ako font koji ste koristili nije instaliran na računaru u štampariji, može doći do zamene fonta i neprepoznatljivog dizajna.
Rešenje:
Uvek konvertujte tekst u krive (outline) u Illustratoru ili Smart Object u Photoshopu. Tako će dizajn ostati nepromenjen bez obzira na fontove dostupne u štampariji.
9. Loše poravnanje i razmak
Neujednačeni razmaci između elemenata mogu izgledati neprofesionalno kada se odštampaju, iako to ne izgleda tako na ekranu.
Kako da proverite:
Napravite testnu štampu (proof) pre konačne verzije. Tako ćete odmah uočiti sve nepravilnosti.
10. Pravopisne i gramatičke greške
Ništa ne deluje manje profesionalno od štampanog materijala punog pravopisnih grešaka.
Rešenje:
Lektoršite svoj dokument pre slanja u štampu. Ponekad je najbolje da neko drugi pročita vaš tekst svežim očima. Mi u Alfa štampi nikad ne proveravamo slovne i gramatičke greške.
Zaključak
Greške u pripremi za štampu su česte, ali uz pažljivu proveru lako se mogu izbeći. Pre nego što pošaljete fajl u štampariju, proverite svaki detalj – boje, margine, rezoluciju, tekstove i fontove.
Ako vam je potrebna pomoć oko dizajna za štampu ili želite da se uverite da je vaš fajl ispravno pripremljen, slobodno nas kontaktirajte. Tu smo da vam pomognemo da vaša štampa izgleda profesionalno, precizno i besprekorno.